jobland.pl
Oferty Jak działa Jobland Zasady pracy Najczęściej zadawane pytania
   
Forum O firmie Partnerzy Media o nas Kontakt
 
 
Portal pracy za granicą Portal pracy za granicą
Portal pracy za granicą
Mapa serwisu
Strona główna
 
 
Jobland    Aktualności
Mapa strony i wyszukiwanie
 
 


 
 

Praca przy zbiorze winogron w Hiszpanii

Zbliża się sezon winobrania i wiele osób rozważa podjęcie sezonowej pracy przy zbiorze winogron, głównie w Hiszpanii, ale również w Grecji i Portugalii, gdzie Polacy mogą legalnie podejmować pracę bez konieczności występowania o pozwolenie o pracę. We Francji zatrudnienie znajdą pracownicy sezonowi w ramach wydawanych zezwoleń. Włochy zapowiedziały otwarcie rynku pracy i jest prawdopodobne, że we wrześniu Polacy będą mogli podejmować legalną pracę w Italii. Pracy będzie więc z pewnością wiele. Czy rzeczywiście jest ona tak atrakcyjna i zainteresowanie nią będzie ogromne?

Oferty wahają się pomiędzy 25 a 50 euro netto dziennie. Pracodawca najczęściej zapewnia bezpłatne zakwaterowanie – choć nie należy oczekiwać luksusów i wtedy najczęściej górna granica zarobku to 45 euro.  W porównaniu z zarobkami na brytyjskich budowach – przeciętnie 50 funtów dziennie – jest to stosunkowo mało, ale do pracy w rolnictwie nie jest wymagana znajomość języka ani żadne umiejętności, co najwyżej pewne doświadczenie w pracy na roli.

Jak podaje Gazeta.pl, na Warmii i Mazurach, gdzie bezrobocie jest najwyższe w kraju, Wojewódzki Urząd Pracy nie może znaleźć chętnych na wyjazd do pracy przy zbiorze winogron w Hiszpanii. Bezrobotni mogli zarobić tam 43 euro dziennie. Urząd próbuje nagłośnić ofertę w mediach, lecz potencjalnych kandydatów zraża krótki okres pracy i konieczność opłacania wyżywienia. Na czysto, taki wyjazd może przynieść 2000-2500 zł. Na 1000 wakatów zgłosiło się na razie kilkunastu chętnych.

Na Lubelszczyźnie urząd pracy nie miał problemu ze znalezieniem 300 chętnych na podobną pracę w Hiszpanii. Nabór już się zakończył.

Podobnie jest w większości innych urzędów pracy – praktycznie w każdym znaleźć można oferty pracy przy zbiorze winogron dla kilkuset osób. Pewne zaskoczenie budzi informacja, że poszukiwane są osoby w wieku od 20-40 lat oraz że „praca jest dla 200 mężczyzn i 17 kobiet” – co stanowi – jak się wydaje - naruszenie zakazu dyskryminacji ze względu na wiek i płeć. Najwyraźniej jednak nie zraża to potencjalnych kandydatów (i kandydatek).

Praca w rolnictwie, mimo że ciężka i najczęściej słabiej płatna niż w innych branżach, nie wymaga znajomości języka. Dlatego właśnie wiele osób, które nie mogą znaleźć lepszej pracy z tego powodu, decyduje się na pracę na roli. Najwięcej Polaków pracuje w rolnictwie niemieckim, często nielegalnie. Szacuje się, że liczba sezonowych pracowników może sięgać jednego miliona.

Można szacować, że w Hiszpanii, Portugalii i Grecji znajdzie zatrudnienie kolejne kilkaset tysięcy osób. Mając świadomość, że rekrutacja nie wiąże się ze sprawdzaniem kwalifikacji oraz że ze znalezieniem chętnych nie będzie większego problemu, pracodawcy najczęściej korzystają z bezpłatnych usług oferowanych przez EURES i urzędy pracy. Dlatego większość ofert znajduje się właśnie w urzędach pracy. Rzadko oferty takie można znaleźć w prywatnych agencjach pośrednictwa.

Niestety, sporo ofert pracy w rolnictwie trafia do nielegalnych pośredników, którzy oferując pracodawcom bezpłatną usługę, pobierają opłaty od osób poszukujących pracy, w tym również „haracz” od każdego zarobionego euro. Najprawdopodobniej ostatnio nagłośnione przypadki wyzysku w „obozach pracy” we Włoszech, gdzie, jak się szacuje, kilkanaście tysięcy osób zmuszanych było do niewolniczej pracy za kilka euro dziennie – spowodują, że potencjalni kandydaci z ostrożnością będą podchodzić do tego rodzaju ofert. W sprawie włoskich i brytyjskich obozów pracy zatrzymane zostały dziesiątki osób, a śledztwo cały czas jest w toku i należy spodziewać się kolejnych aresztowań.2006-08-15

do góry
 
 
design & development by www.exeem.pl  Wyślij CV | Drukuj | Poleć znajomemu | Napisz do nas | Strona główna  | Reklama | Advertisement  
 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Ochrona prywatności | Privacy Policy  
 Forum - praca za granicą | Oferty pracy | Zasady pracy za granicą | Praca | Polish Workers | Jobs in the UK | Polish Recruitment