Przejdź do portalu Jobland.pl  

Szukaj Grupy Uytkownicy FAQ Forum Jobland.pl Strona Gwna Zaloguj Prywatne Wiadomoci Profil Rejestracja

Szukasz pracy za granic? Znasz jzyk?
Szukaj bezporednio na Szukaj.jobland.pl
Przyznano mi Child Benefit...
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Zjednoczone Krlestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
J.K33

Doczy: 01 Lis 2007

PostWysany: Nie Lis 11, 2007 11:13 pm    Temat postu: Przyznano mi Child Benefit... Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie odnonie przyznanego mi zasiku rodzinnego na syna.Ot w sierpniu zoyem stosowne dokumenty o przyznanie mi zasiku rodzinnego i taki zosta mi przyznany cznie z wyrwnaniem do 3m-cy wstecz od momentu zoenia wniosku.Czy ja mam obowizek dorenczenia dokumentow potwierdzajcych moje zatrudnienie w UK tj. przetumaczonej przez tumacza przysigego umowy o prac na jzyk polski,oraz zawiadczenia o miesicznych dochodach. Takie o to dokumenty mam dostarczy do Urzdu Marszakowskiego ,nie jestem w tej chwili poda konkretnie jaka komrka si tym zajmuje ale powiadomienie dostarczono onie za porednictwem Gminnego Orodka Pomocy Spoecznej,czy moe jest wam wiadomo czy jest ku temu jaka podstawa prawna czy tylko moe zwyke"widzi mi si" urzednika... skoro tutaj na miejscu jestem zatrudniony,pace podatek i ubezpieczenie ,czy to logiczne aby to jeszcze weryfikowa w Polsce.I kto ma zapaci za przetumaczenie umowy tumaczowi przysigemu, czy mam obowizek tumaczenia tych dokumentw czy powinien to zrobi Urzd.(GOPS,Urzd Marszakowski)
Dzikuje z gry za te i wczeniejsze udzielone porady.Pozdrawiam...
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
Jobland.pl
Site Admin

Doczy: 02 Lip 2007
Skd: Warszawa

PostWysany: Pon Lis 12, 2007 12:10 am    Temat postu: weryfikacja child benefit Odpowiedz z cytatem

Przyznam szczerze, e to bardzo zaskakujce. Owszem, moliwe jest, e Pana zasiek zosta skierowany do zweryfikowania, ale przedmiotem sprawdzenia powinno by, czy nie miao miejsce wyudzenie i czy spenione s wszystkie warunki wypacania zasiku.

Jeli pracuje Pan w UK, to aby przysugiwa Panu zasiek na dziecko, to:
- dziecko to musi mieszka z Panem w UK LUB
- dziecko mieszka w Polsce samo lub z niepracujc matk

[color=red]Jeeli rodzice pracuj w dwch rnych krajach (np. w Polsce i w UK), o zasiek naley ubiega si w pierwszej kolejnoci w kraju, w ktrym pracuje rodzic mieszkajcy z dzieckiem. Jeli zasiek z tego kraju by nie przysuguje, mona stara si o zasiek w kraju, w krrym pracuje drugi rodzic.

Moe si te zdarzy, e zasiek bdzie pobierany w dwch krajach, wtedy jednak kwota zasiku pomniejszana jest o kwot zasiku wypacanego w drugim kraju. W pierwszej kolejnoci naley wystpi o zasiek w kraju, w ktrym pracuje rodzic mieszkajcy z dzieckiem, a nastpnie o nadwyk w drugim kraju. Sytuacja taka, stosunkowo rzadka, moe si zdarzy w rodzinach wielodzietnych, gdzie dzieci i jeden pracujcy rodzic mieszkaj w Polsce, ale mimo, e drugi rodzic ma stosunkowo wysokie dochody z zagranicy, wci dochd na osob jest dostatecznie niski, by kwalifikowa si do zasiku w Polsce.[/color]

danie dostarczenia przetumaczonej umowy wydaje si dziwne i raczej niedorzeczne. Urzd mgby prbowa weryfikowa, czy istotnie utrzymuje Pan dziecko, czy nie powinien Pan si stara o zasiek w Polsce, bo np. ona pracuje itp. Co ma do tego umowa z UK, tym bardziej, e wcale nie musi Pan mie umowy na pimie (w UK umowa o prac moe by ustna)...

Na dokumencie wezwania powinna by podstawa prawna. Jeli jej nie ma, naley o ni zapyta osob, ktra jest podpisana na wezwaniu, najlepiej zatelefonowa i wyjani, o co chodzi. Co do kosztw dokumentw, rwnie prosz si zapyta kto ma je pokry i co jest tego podstaw prawn.

W bardziej szczegowych kwestiach polecabym skorzystanie z profesjonalnej porady prawnej. Jobland.pl jest agencj doradztwa personalnego, a celem forum byo przyblienie podstawowych kwestii zwizanych z podejmowaniem pracy i yciem w UK. Mimo, e pytania bardzo czsto s dosy gbokie, staramy si pomaga, niemniej czasem dochodzimy do granicy, gdzie konieczny jest specjalista w danej dziedzinie.

W kwestiach zwizanych z UE polskie urzdy cay czas si ucz. Sami wielokrotnie spotykalimy si z sytuacj, gdy urzdnik nie wiedzia, co zrobi lub udziela bdnych odpowiedzi, ktr potem musia korygowa jego przeoony. "Bo to nowe takie, nietypowe...". Zdarzyo si np. e kto z ZUS zada wpisu do ewidencji dziaalnoci gospodarczej w UK. Kiedy wytumaczylimy, e w UK czego takiego nie ma, urzdnik skonsultowa si z kierownikiem i oczywicie wycofa danie. Wszdzie pracuj tylko ludzie...

Dlatego polecam po prostu skontaktowa si z urzdem i wyjani najpierw, wytumaczy itd.

Oczywicie prosz si podzieli z innymi swoimi dowiadczeniami na forum. Kady z postw czytany jest blisko 1000 razy...

Jobland.pl - praca za granic.

Ostatnio zmieniony przez Jobland.pl dnia Nie Lis 18, 2007 8:30 am, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
J.K33

Doczy: 01 Lis 2007

PostWysany: Pon Lis 12, 2007 1:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzikuje za szybk odpowied, tak si skada e w tym tygodniu wybieram sie na kilka dni do Polski wic bde chcia te sprawe zaatwi osobicie. Mam jeszcze jedno pytanie
Moja ona wraz dzieckiem przebywa obecnie w Polsce , czy jeliby zechciaa podj prace to zgodnie z obowizujcym prawem ja musz zrezygnowa z pobierania zasiku rodzinnego?
Jeszcze raz dzikuje i napewno podziele si swoimi dowiadczeniami w tej kwesti.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Pon Lis 12, 2007 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="J.K33"]Moja ona wraz dzieckiem przebywa obecnie w Polsce , czy jeliby zechciaa podj prace to zgodnie z obowizujcym prawem ja musz zrezygnowa z pobierania zasiku rodzinnego?[/quote]

Tak, jeeli ona podejmie prac, to wtedy mamy sytuacj, kiedy obydwoje rodzicw pracuje w rnych krajach. W takiej sytuacji, o zasiek na dziecko naley wystpowa w kraju, w ktrym pracuje rodzic mieszkajcy z dzieckiem. Tak wic, jeli Pan bdzie pracowa w UK, a ona w Polsce, to jeli dziecko bdzie mieszkao w Polsce, musi Pan zrezgnowa z zasiku w UK. Bdzie mona wystpi o zasiek w Polsce, ale obawiam si, e ze wzgldu na dochody (Pana dochd w UK te naley wliczy) - zasiek moe nie przysugiwa.

Jeli natomiast dziecko zamieszka z Panem w UK, to mimo, e ona bdzie pracowa w Polsce, bdzie Pan mg pobiera zasiek w UK.

Powrt do gry
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Nie Lis 18, 2007 8:31 am    Temat postu: sprostowanie Odpowiedz z cytatem

Do postu powyej zostao wprowadzone sprostowanie, zaznaczone na czerwono. Za ewentualne nieporozumienie przepraszamy.

Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Zjednoczone Krlestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach

FAQ | Uytkownicy | Grupy | Szukaj | Rejestracja | Profil | Prywatne Wiadomoci | Zaloguj