Przejdź do portalu Jobland.pl  

Szukaj Grupy Uytkownicy FAQ Forum Jobland.pl Strona Gwna Zaloguj Prywatne Wiadomoci Profil Rejestracja

Szukasz pracy za granic? Znasz jzyk?
Szukaj bezporednio na Szukaj.jobland.pl
Praca w UK a zasiek w Polsce
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Zjednoczone Krlestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jobland.pl
Site Admin

Doczy: 02 Lip 2007
Skd: Warszawa

PostWysany: Sob Lip 07, 2007 1:36 pm    Temat postu: Praca w UK a zasiek w Polsce Odpowiedz z cytatem

[b]W UK jestem od dwch miesicy. Mam wyrobione wszystkie potrzebne "papiery" (Home Office, nr ubezpieczenia itd.) W Polsce przebywa moja ona wraz z dzieckiem, ktre ma 15 miesicy. Chciaem zoy podanie o Child Benefit. Uznaem, e jeli jest to forma zasiku rodzinnego wiec nie moemy tego pobiera jednoczenie w UK i w Polsce. ona posza do urzdu w Polsce, by zrezygnowa z "rodzinnego". Dowiedziaa si tam, ze w takim przypadku powinna zrezygnowa i z rodzinnego i z wychowawczego. Przyznam, ze mimo skoczonych studiw i chyba nie najniszego ilorazu IQ nie potrafi zrozumie dlaczego? Czy kto potrafi mi cos poradzi, lub by/jest w podobnej sytuacji?[/b]

To, w ktrym kraju pobierany jest zasiek, nie jest kwesti wyboru.

Zasiki z pomocy spoecznej podlegajce koordynacji w ramach UE, wypacane s w tym kraju, w ktrym pracuj rodzice (lug gdy pracuje tylko jeden rodzic - w kraju pracy tego rodzica). [color=red]Jeeli rodzice pracuj w dwch rnych krajach (np. w Polsce i w UK), o zasiek naley ubiega si w pierwszej kolejnoci w kraju, w ktrym pracuje rodzic mieszkajcy z dzieckiem. Jeli zasiek z tego kraju by nie przysuguje, mona stara si o zasiek w kraju, w krrym pracuje drugi rodzic.

Moe si te zdarzy, e zasiek bdzie pobierany w dwch krajach, wtedy jednak kwota zasiku pomniejszana jest o kwot zasiku wypacanego w drugim kraju. W pierwszej kolejnoci naley wystpi o zasiek w kraju, w ktrym pracuje rodzic mieszkajcy z dzieckiem, a nastpnie o nadwyk w drugim kraju. Sytuacja taka, stosunkowo rzadka, moe si zdarzy w rodzinach wielodzietnych, gdzie dzieci i jeden pracujcy rodzic mieszkaj w Polsce, ale mimo, e drugi rodzic ma stosunkowo wysokie dochody z zagranicy, wci dochd na osob jest dostatecznie niski, by kwalifikowa si do zasiku w Polsce.[/color]

Child benefit w UK przysuguje od razu tylko osobom pracujcym (rozumiem e Pan pracuje). Pene prawa do zasikw uzyska Pan dopiero po 12 miesicach legalnej pracy w UK.

Jeli ona nie pracuje, a Pan pracuje w UK - powinien Pan przesta pobiera pomoc spoeczn w Polsce, ktra najprawdopodobniej si i tak nie naley ze wzgldu na wysko dochodw - oraz wystpi o Child Benefit oraz Child Tax Credit i Working Tax Credit, jeli przysuguj Panu ze wzgldu na wysoko dochodw.

Jeli Pan pracuje i ona te, a dzieci mieszkaj z on, wtedy zasiki przysuguj w Polsce i nie moe Pan wystpi o nie w UK. Najprawdopodobniej, ze wzgldu na wysoko dochodw rwnie w Polsce Panu one nie przysuguj w takiej sytuacji. Czasem jest tak, e maonkowi, ktry mieszka w Polsce z dziemi, po prostu nie opaca si pracowa.

Prosz potraktowa powysze wycznie pogldowo. W szczegowych kwestiach naley uzsyka porady prawnej. Moe Pan rwnie poprosi urzdnika o podanie podstawy prawnej wydanej decyzji / wyraonej opinii.

www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=374
www.rops.wielkopolska.mw.gov.pl/doc.php?dcid=846&grid=566

[b]Czy zasiek wychowawczy to zasiek z pomocy spoecznej? Faktycznie jest wypacany przez opiek spoeczn, przynajmniej u mnie, ale ja rozumiem, e tylko ze wzgldw praktycznych. Wydawao mi si, e te pienidze pochodz z ZUS-u, ona nabya do nich prawa poprzez fakt wczeniejszej pracy i odprowadzania odpowiednich skadek przez pracodawc. [/b]

Zasiek wychowawczy jest form pomocy spoecznej, natomiast kluczowe dla sprawy jest to, czy jest to pomoc spoeczna podlegajca koordynacji. Niektre zasiki nie s wyczone. Polecam strony:
http://rops.wielkopolska.mw.gov.pl/doc.php?dcid=991
i inne podrozdziay dotyczce pomocy spoecznej - powinno to Panu nawietli spraw.

O ile wiem, zasiek wychowawczy w Polsce przysuguje osobom ktrych dochd w przeliczeniu na czonka rodziny nie przekracza okrelonej kwoty. Polecam kontakt z pomoc spoeczn w celu wyjanienia wtpliwoci.

[b]A co si wysokoci zarobkw: Gdybym przebywa w Polsce i zarabia podobne pienidze do tych w UK, onie nie naleayby si te pienidze z tytuu zasiku wychowawczego? Dowiedziaem si, e zasiek wychowawczy, nie wiedzie dlaczego, naley si osobom, gdzie dochd nie przekracza 548 z na osob. Konkluzja jest taka, ze tak czy inaczej, pracujc w UK bardzo szybko traci si prawa do tego zasiku… [/b]

Zgadza si. Polecam natomiast zainteresowa si Working Tax Credit i Child Tax Credit. Prosz dokadnie opisa sytuacj rodzinn i urzdnik powinien da odpowied, z ktrego Pastwa naley si pomoc. Stanowczo odradzam pobieranie nienalenych zasikw z dwch pastw - jest to wyudzenie zasiku i jest karane.

Wicej o zasikach:
www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=374

Jobland.pl - praca za granic.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
Wywietl posty z ostatnich:   
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Zjednoczone Krlestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach

FAQ | Uytkownicy | Grupy | Szukaj | Rejestracja | Profil | Prywatne Wiadomoci | Zaloguj