Przejdź do portalu Jobland.pl  

Szukaj Grupy Uytkownicy FAQ Forum Jobland.pl Strona Gwna Zaloguj Prywatne Wiadomoci Profil Rejestracja

Szukasz pracy za granic? Znasz jzyk?
Szukaj bezporednio na Szukaj.jobland.pl
P45
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Podatki  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jobland.pl
Site Admin

Doczy: 02 Lip 2007
Skd: Warszawa

PostWysany: Pon Gru 17, 2007 1:04 am    Temat postu: P45 Odpowiedz z cytatem

[b]Mam pytanie, czy pracodawca po rozwizaniu stosunku pracy ma obowizek wystawienia P-45 i czy ma na to jaki okrelony, maksymalny okres czasu (np. jak w Polsce 7 dni na wydanie wiadectwa pracy), czy pracownik musi si sam upomina o wystawienie tego dokumentu?[/b]

Pracodawca powinien niezwocznie, automatycznie po zakoczeniu pracy, wystawi P45. Nie ma terminu na to, niemniej pracodawca nie moe przeciga wydania P45. Jeli pracodawca nie wyda p45, naley si o to upomnie - pracownik ma prawo do jego otrzymania.

P45 bdzie potrzebne do przedstawienia u nowego pracodawcy.

Jeli pracodawca zignoruje wniosek ustny, naley zoy go na pimie za pokwitowaniem lub listem poleconym (registered mail) dajc termin np. 7 dni na jego wystawienie. Jeli to nie zadziaa, naley si skontaktowa z ACAS: www.acas.org.uk

Jeeli podejrzewa Pan, e przyczyn niewydania P45 jest niepacenie podatkw i ubezpieczenia National Insurance, moe Pan to zgosi do HMRC. P45 jest dokumentem majcym gwnie znaczenie podatkowe i nie jest bezporednim odpowiednikiem wiadectwa pracy.

O P45 i innych dokumentach podatkowych pracownikw:

www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/WorkingAndPayingTax/DG_10013512

[b]Nie podejrzewam tutaj mojej szefowej o niepacenie podatku, czy ubezpieczenia. Podejrzewam natomiast o nieznajomo przepisw, a mianowicie: Pracuje u niej dwa miesice i na dwa jad do polski. Taka sytuacja ma miejsce od trzech lat. od pocztku tego roku stwierdzia Ona, e nie bd dostawa ju P-45 poniewa po dwch miesicach wracam i jeli w takim systemie pracuj to dostan dopiero P-60 na koniec roku podatkowego. Przez okres w ktrym jestem w Polsce nie s odprowadzane adne skadki, nie mam te pacone za urlop, nie podpisywaem te nigdy adnego kontraktu. Nie wiem ,czy Ona moe w ten sposb robi? Czy potem nie bd mia z tego tytuu jakich problemw? Ja rozumuje w ten sposb, e skoro nie dostaje P-45 to nie przerywam pracy . Czy mog wnioskowa, e jestem zatrudniony tam przez cay rok? [/b]

Generalnie, P45 jest dokumentem potrzebnym pracownikowi do wykazania podatku zapaconego do tego momentu w roku podatkowym. Potrzebny jest do przekazania nastpnemu pracodawcy, aby ten waciwie nalicza podatek. Moe te by pomocny przy wnioskowaniu o zwrot podatku w trakcie roku podatkowego (co ma sens, jeli zakada Pan, e nie bdzie Pan ju pracowa w UK w danym roku podatkowym /koczcym si 5 kwietnia/).

Jeli wic Pana intencj powrt do UK i praca dla tego samego pracodawcy po niedugiej przerwie, nie ma wikszego sensu wystawianie P45. Innymi sowy, zamiast zatrudnia i zwalnia Pana, pracodawca traktuje Pana jako pracownika na urlopie bezpatnym.

Sdz, e taka sytuacja jest jak najbardziej w porzdku. Niemniej, na Pana danie pracodawca powinien wystawi Panu P45, jeli np. koczy Pan prac i nie wie Pan, czy zamierza ponownie pracowa dla tego pracodawcy. Niemniej, jeli zakada Pan powrt do UK i prac w tej samej firmie ju niebawem, wystawianie P45 byoby tu zbdnym "biciem piany". Jeli jednak Pan zmieni zdanie - np. stwierdzi Pan, e nie chce Pan ju wraca do UK (i na przykad wnioskowa o zwrot podatku) lub zamierza Pan podj prac u innego pracodawcy - powinien Pan wystpi o P45.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Materia zosta opracowany na podstawie dostpnych informacji z wiarygodnych rde. Nie stanowi on rda prawa ani nie jest oficjaln wykadni. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Jobland.pl - praca za granic.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
Wywietl posty z ostatnich:   
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Podatki  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach

FAQ | Uytkownicy | Grupy | Szukaj | Rejestracja | Profil | Prywatne Wiadomoci | Zaloguj