Przejdź do portalu Jobland.pl  

Szukaj Grupy Uytkownicy FAQ Forum Jobland.pl Strona Gwna Zaloguj Prywatne Wiadomoci Profil Rejestracja

Szukasz pracy za granic? Znasz jzyk?
Szukaj bezporednio na Szukaj.jobland.pl
Jak wypeni p85?
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Podatki Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastpny 
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jobland.pl
Site Admin

Doczy: 02 Lip 2007
Skd: Warszawa

PostWysany: Nie Lut 15, 2009 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="dj1987"]Witam ja do UK jed sezonowo na wakacje. W 2007 bylem lipiec-wrzesie, w 2008 tak samo lipiec wrzesie take w tym roku mam zamiar jecha na wakacje(lipiec-wrzesie). Moje pytanie jest takie czy do 2007 roku eby odzyska podatek mam uzupeni p85 i czy do 2008r tak samo mam uzupeni p85. W jednej z rubryk w p85 jest pytanie o potwierdzenie narodowoci czyli np dowd osobisty i czy trzeba zaczy kopie tego do p45, p85.[/quote]

Tak, P85 naley wypeni za kadym wyjazdem z UK i naley doczy do niego ostatnie P45, t cz, ktr dawaoby si nowemu pracodawcy w UK, gdyby si tam pozostao.

Jobland.pl - praca za granic.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
arons

Doczy: 27 Lut 2009
Skd: Pia

PostWysany: Pi Lut 27, 2009 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam i mam pytanie. Czy jak zostaje w Anglii i nie mam zamiaru wraca do Polski, a chce si ubiega o zwrot podatku to i tak musz wysa p85, czy moe inny dokument? A jeli tak, to co mam wpisa w pytaniu 1 (Kiedy zamierzam opuci UK)? Dzikuje z gry za odpowied.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Sob Lut 28, 2009 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, osoby ktre nie wyjedaj z UK nie wypeniaj P85. Naley si po prostu skontaktowa z HMRC i poinformowa o nadpacie podatku. Nadpata za rok biecy bdzie rozliczona przez tax code, a za lata wczeniejsze - przez przelew na konto lub czekiem.

Zob te wicej informacji na ten temat:
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/IncomeTax/Taxrefundsreclaimingtax/DG_078355

Powrt do gry
edka_83

Doczy: 13 Mar 2009

PostWysany: Pi Mar 13, 2009 2:39 pm    Temat postu: adres biura na podst paye ref no/office number :/ Odpowiedz z cytatem

Witam,

Mam pytanie odnonie adresu biura do ktrego wysa formularze.
Problem polega na tym , e zgodnie ze wskazwkami dot. zlokalizowania tego biura posuzylam sie lokalizatorem ze stronki HM revenue
[http://search2.hmrc.gov.uk/kbroker/hmrc/locator/locator.jsp?type=1], ...
i co ciekawe przy 3 kolejnych podejciach (zaznaczam ze wymagane dane z p45 byy wpisane poprawnie) wyniki rniy si midzy sob :shock:

Inna sprawa, e podane przez lokalizator adresy tez wydaja mi sie z "kosmosu" (praca- Londyn > biuro obsugujce pracodawc - Glasgow lub te Edynburg, tak, ze nie dosc ze przy tym samym office # adresy inne to jeszcze rozstrzal miedzy nimi tez nieczego sobie)

Czy ktos spotka si z tym samym?
I co najwaniejsze co w tej sytuacji zrobic :?

Pozdr.
Powrt do gry
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Pi Mar 13, 2009 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasem technika pata figle... moe Pani zapyta si pracodawcy lub - chyba najlepiej - zadzwoni na infolini:
http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_6000211

Powrt do gry
jacques

Doczy: 27 Mar 2009

PostWysany: Pi Mar 27, 2009 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Mam wszystkie dokumenty do zwrotu podatku z UK: p60, p45, statement of earnings (w tym wypadku nie dostalem p45) oraz wypelnione p85 + w 1 przypadku wysylam ostatni payslip. Jedna z agencji (to byo w 2005 r.) nie wysaa mi p45 ani statement of earnings, mimo i wielkorotnie o to pytaem. Gdy byem tam po raz 3 lub 4, zwyzywano mnie i wyrzucono, take nic ju nie wskraem.
Mam w zwizku z tym 3 pytania:

1. Jeli wysyam ten ostatni payslip z doczonym wyjanieniem jak wygldaa sytuacja - czy to wystarcza do zwrotu podatku z tamtego miejsca pracy? jak pisaem, mimo wielokrotnych prb zostaem potraktowany agresywnie i wyrzucony za drzwi. W innych miejscach w UK takie chamstwo mi sie ju wicej nie przydarzyo ;)
Z kolei w innej agencji rwnie, mimo prb, nie dostaem p45, ale na szczcie wysano mi "statement of earnings", wic doczam ten dokument, ktry jest myl wystarczajcy.

2. Poniewa pracowaem w UK od stycznia 2005 do lipca 2008, wysyam WSZYSTKIE dokumenty z kadego miejsca pracy za cay ten okres, poniewa do tej pory nie rozliczaem si z podatku, a wiem e okres rozliczania si obejmuje 5-6 lat, tak wic mam nadzieje e dostan zwrot za cay okres pracy a nie tylko za ostatni rok? czy dobrze rozumuj? o ile nie zmieniy si przepisy.

3. odnonie adresu na ktry mam wysa dokumenty: wiem, e naley wysa na adres z kodu na p45 (PAYE reference) z ostatniego miejsca pracy. Co zatem z p45/p60 z poprzednich miejsc pracy? wczesniej rozliczaly mnie inne urzedy. Dla przykladu, ostatnie p45 nalezalo do okregu 581 (Portsmouth), poprzednie do 577 (Maidstone) i 914 (Wrexham). Czy zatem jeli wyl wszystkie dokumenty za okres 3,5 roku do 581, urzd w rozliczy mnie z caoci czy jedynie z podatku za okres pracy u ostatniego pracodawcy?
Podejrzewam e za cao, ale...wol by na 100% pewny ni ryzykowa.

Z gry dzikuj za odpowied :)
Powrt do gry
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Pi Mar 27, 2009 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

obawiam si, e to przekracza nasz zakres kompetencji ze wzgldu na liczb szczegw i zoono sytuacji. Polecam kontakt z firm ktra zajmuje si odzyskiwaniem podatku, np.
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php
lub z HMRC (wspomniana wyej infolinia) i przedstawienie wszystkich szczegw.

co do zasady, podatek przed zwrceniem jest sprawdzany, czy zosta zapacony, w ten, czy w inny sposb; dokumenty su jedynie uprawdopodobnieniu zasadnoci zwrotu.

brak P45 nie oznacza, e podatku nie da si odzyska (o ile zosta on zapacony); pracodawca ma OBOWIZEK wystawi P45, moe Pan prosi ACAS o pomoc a nawet wystpi do sdu pracy:
http://jobland.pl/faq/anglia.php#co-zrobic-w-przypadku-problemow-z-pracodawca-w-wielkiej-brytanii

Powrt do gry
charllottee

Doczy: 30 Mar 2009

PostWysany: Pon Mar 30, 2009 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam kilka pyta dotyczcych P85 i P45,

ot za tydzie wracam do Polski na staei chciaabym si rozliczy z podatku w zwizku z tym:

- jezeli nie wyrobiam NIN ( pracowaam w UK od lipca 2008 do kwietnia 2009) to czy w formularzu P85 mam wpisa tymczasowy NIN ktry widnieje na payslipach?

- czy pracodawca moe da mi do rki P45 oststniego dnia pracy awet jeeli wypata wpynie na konto za tydzie?

- czy jeeli wypelnie doumenty a nie zde ich zoy kt moe to zrobi w moim imieniu?

- czy jeeli nei likwiduje konta w UK to moe to rodzi jakie problemy?

- jeeli w cigu tego okresu arobiam "na czysto" ok. 6000tys funtow to mniej wicej jaki procent z tej kwoty moe zosta mi zwrcony? bo rozumiem e w zwizku z tym, e przekroczyam 5000 funtw nie odzyskam caoci?

- przy tym pytaniu : Will you have any others source of income in the UK after you have left? musz wpisa e nei likwduj konta w banku, a bedzie na nim jedynie jedna wyplata?

- czy po powrocie do Polski musz tam paci jaki podatek?

Z gry dzikuj za odpowied.
Powrt do gry
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Wto Mar 31, 2009 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do wpisania tymczasowego NIN nie bd si wypowiada i polecam skontaktowa si ze specjalist ( np. www.zwrotpodatku.jobland.pl ) lub z infolini HMRC (przypuszczalnie podanie tymaczasowego NIN nie ma wikszego znaczenia, bo tymczasowy NIN zawiera po prostu dat urodzenia).

Pracodawca wydaje P45 po zakoczeniu pracy, kiedy ma ju wszystkie informacje dotyczce naliczenia podatku, wic w niektrych sytuacjach jest moliwe, e bdzie to moliwe w dniu zakoczenia pracy, jeszcze przed ostatni wypat, o ile pracodawca zdy j zaksigowa (naliczy). Naley to ustali z pracodawc, czy bdzie w stanie to zrobi.

Dokumenty mona wysa z Polski, wic opnienia nie bd tu przeszkod.

Jeli pytanie dotyczy likwidacji konta bankowego, to pozostawienie konta moe spowodowa naliczanie opat za prowadzenie i z czasem ich egzekucj. Dlatego jeli nie zamierza si korzysta z tego konta, lepiej je zlikwidowa.

Ile bdzie do zwrotu, to zaley od dochodu i zapaconego podatku. Za rok 2008/9 kwota wolna od podatku to £6,035, wic jeli kto zarobi tylko 6000 funtw, to nie ma adnego podatku do zapaty, std cay podatek zostanie zwrcony. Jeli zarobki przekraczaj kwot woln, zwracana jest rnica midzy podatkiem zapaconym a nalenym wg obowizujcych stawek podatku.
Stawki podatku i kwot wolnych:
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

Pytanie Will you have any others source of income in the UK after you have left? dotyczy rde dochodu po wyjedzie; czyli np. z nieruchomoci, lokat, udziaw itd. Ostatnia wypata (ktra miaa odzwierciedlenie na P45) jest dochodem sprzed wyjazdu.

Podatek w Polsce - od dochodw z UK w roku 2008 i 2009 w Polsce nie paci si podatku. Niemniej, jeli w danym roku miao si rwnie dochody w Polsce, to przy skadaniu PIT naley dochody z UK zadeklarowa i bd one miay wpyw na wysoko % podatku do zapaty w Polsce.

Innymi sowy, od dochodu z pracy w UK nie paci si podatku, ale dochody te mog spowodowa, e od uzyskanych w danym roku dochodw opodatkowanych w Polsce (np. za prac w Polsce) zapaci si wyszy podatek.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Materia zosta opracowany na podstawie dostpnych informacji z wiarygodnych rde. Nie stanowi on rda prawa ani nie jest oficjaln wykadni. Stan prawny obowizujcy w dniu publikacji tej informacji moe si zmieni w przyszoci. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Powrt do gry
kosu

Doczy: 14 Kwi 2009

PostWysany: Wto Kwi 14, 2009 10:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam, ja mam taki problem:
otoz w roku 2007 pracowalem kilka miesiecy w pewnej restauracji gdzie przydzielili mi kod podatkowy BR1 czyli nie ten, ktory powinien byc mi przydzielony. wrcilem do Polski po czym w nastepnym roku ponownie pracowalem w tej samej firmie przez pare miesiecy w obu przypadkach nie dostalem p45 przez co jak owczas myslalem nie moglem sie ubiegac o zwrot podatku z 2 lat juz. bedac jeszcze w Anglii zaszedlem do biura podatkowego w Crawley gdzie mieszkalem i dowiedzialem sie ze nie potrzebuje p45 poniewaz na podstawie Statement of earnings tez moge odzyskac podatek. gdy uzyskalem owy dokument z 2 lat czyli 2 dokumenty poszedlem wraz z nimi i listem w ktorym podalem wszystkie moje dane do biura podatkowego gdzie pani powiedziala ze wysle je gdzie trzeba. bylo to okolo 3 miesiace temu i nadal nic, obecnie jestem w Polsce wiec ciezko mi pojsc do tego biura i sie zapytac ale zadzwonilem do tego biura gdzie zostaly wyslane moje dokumenty, mila pani powiedziala zebym wypelnil p85 tylko mam maly problem, zapomnialem sie jej spytac czy musze cos dolaczac do tego p85, np p45 ktorego nie mam albo statements of earnings ktorych tez juz nie mam bo oddalem pani w biurze bedac jeszcze w Anglii, i teraz moje pytanie czy moge im po prostu wyslac wypelnione p85 i tyle? oni tam juz maja moje statements of earnings a telefony zeby mi przyslali kolejne kopie za duzo mnie kosztuja ehh prosze o pomoc

aha i jeszcze jedno czy z payslipa moge sie dowiedziec jaki jest moj office number badz cos dzieki czemu dowiem sie na jaki adres wyslac p85?
z gory dzieki
Powrt do gry
charllottee

Doczy: 30 Mar 2009

PostWysany: Wto Kwi 14, 2009 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzikuj za odpowied,
prosz mi tylko powiedzie czy duym okienku na pierwszej stronie po lewej stronie mam wpisa ju wj aktualny adres w Polsce ( gdy ju jestem w kraju)?
Powrt do gry
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Wto Kwi 14, 2009 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, w tym miejscu naley wpisa swoje dane:
http://www.jobland.pl/forum/jak-wypeni-p85-t144.html

Powrt do gry
mysiaczek

Doczy: 04 Maj 2009

PostWysany: Pon Maj 04, 2009 2:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam takie pytanie poniewa wypeniam P85, ale w rubryce gdzie wpisuje czy ma zosta przysany czek na moj adres czy na osobe upowazniona czy moe na konto i wanie co do konta czy mog poda polskie walutowe konto? I jak wypeni Branch Sort Code?
Powrt do gry
Jobland.pl
Site Admin

PostWysany: Sro Maj 06, 2009 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o ile wiem, w HMRC ni przelewaj pienidzy za granic, a wic wyl czek. przy realizacji czeku polecam usug www.euroczek.pl .
sort code i account number dotycz bankw brytyjskich

Powrt do gry
Paulinkaaa27

Doczy: 06 Sie 2009

PostWysany: Pi Sie 07, 2009 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Mam kilka pyta zwizanych z wypenieniem p85 i zwrotu podatku. Mj znajomy przyjecha do Anglii na krtki okres czasu, nie wyrobi NIN-u i czy to uniemoliwi rozliczenie podatkowe? na jego payslipach nie widnia tymczasowy numer...
Co powinien w takim razie wpisa w rubryk?
Czy po dostarczeniu p85 i p45 wymagane bd przez biuro inne, dodatkowe dokumenty?
Jakim sposobem pienidze s zazwyczaj dostarczane (konto bankowe, przesyki pienine) i po jakim czasie (mniej wicej) ?
Z gry dzikuj za odpowied.
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Forum Jobland.pl Strona Gwna -> Podatki Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastpny 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 5 z 6

Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach

FAQ | Uytkownicy | Grupy | Szukaj | Rejestracja | Profil | Prywatne Wiadomoci | Zaloguj